Single post

Krátký výlet do Maďarska: hrad Visegrád

Export to PDF | Export to DOC

Dřív jsme jezdili do Budapešti jen kvůli lázním a na turistiku jsme moc myšlenky neměli. S malým dítětem nám ale lázně na pár let odpadly, takže jsme museli vymyslet jiný program. Napadlo nás navštívit slavný Visegrád, maďarský Vyšehrad, který leží kousek od hlavního města.

Trochu nás překvapilo, že cesta, která má z centra Budapešti necelých 50 kilometrů, trvá podle navigace kolem hodiny. Důvodem je, že většina trasy vede přilehlými obcemi a silnice také není zrovna dálnice.
Návštěva hradu je ale parádní zážitek. Ani ne pro hrad samotný, ze kterého toho moc nezůstalo, ale pro výhled na údolí Dunaje. Tehdejší vládci a stratégové moc dobře věděli, proč vybrali tohle místo.

Edit – Tip od čtenáře: Dole pod hradem se nachází ruiny Královského paláce a v něm je nádherná kašna.Z ní prý při významných událostech tryskalo víno proudem.

Po kopcích kolem hradu vedou různé turistické stezky. My se vydali po modré vedoucí od hradu po vrstevnici k restauraci Nadyvillám Étterem. Restauraci jsme si moc neužili, protože v ní nebrali karty a my měli jen trochu hotovosti. Po rychlém občerstvení jsme to po modré stočili zpátky k hradu.

Procházka to byla fajn – pěknými dubovými lesy s výhledem na Dunaj. Jen moc krátká, protože jsem se v maďarském značení ztratil. Příště to budu muset lépe naplánovat. Podle Mapy.cz jsou kolem hradu moc pěkné a dlouhé stezky.

Tipy:

Jídlo

Jak jsem psal, restaurace Nadyvillám Étterem je docela v pohodě, má krásný výhled na hrad a panorama. Jen nebere platební karty, což je pro turisty nepříjemné překvapení. V Budapešti můžu určitě doporučit libanonskou restauraci Baalbek v centru města. Na kávu si zajděte do London Coffee Society a pro víno třeba do vinotéky In Vino Veritas. Obě místa jsou na Dohányho ulici. Pro klobásky a koření do tržnice.

Ubytování

Maďarská ekonomika na tom ani po letech není zrovna dobře. Ubytování je tak pro nás za velmi rozumné ceny. Přes AirBnB jsme našli byt v historické části Budapešti za 6 tisíc Kč na víkend (tři ložnice, jeden obývací pokoj, koupelna atd.). Pokud chcete vyzkoušet AirBnB, můžete použít můj odkaz a získat kredit 725 Kč na první ubytování.

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes