Single post

Toulání po Chile a Národní park Torres del Paine

Export to PDF | Export to DOC

Tohle je pro mě taková připomínka místa, kam bych se chtěl s rodinou jednou vrátit. Před třemi lety jsme si s Veronikou dopřáli tzv. sabatikl a na dva měsíce vypadli do Jižní Ameriky. V cestovním plánu jsme měli Argentinu a Chile.

Trasa, kterou bych vám rád doporučil a ze srdce vám ji přál projít, se nachází v národním parku Torres del Paine v Patagonii. S rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů lze vidět pštrosy nandu, lamy guanako či majestátní kondory. Dechberoucí jsou přírodní scenérie.

Na hranici národního parku se ocitnete v nadmořské výšce pouhých 100 metrů nad mořem, ovšem nejvyšší vrcholy měří kolem 3000 m n. m. Stěny jsou někde prakticky kolmé. Nejvyšším vrcholem je Cumbre Principal (3050 m n. m.). Nejznámějšími horami jsou tři impozantní věže Torres del Paine. Zajímavostí je, že jedna z nižších hor se jmenuje Cerro Ostrava (1566 m n. m.).

Národní park se dá projít tzv. dvojitým „V“, které při pohledu na mapu trasa vytváří. My jsme se do parku dostali až na závěr naší dvouměsíční túry a nezbyl nám čas na celou trasu. Nebudu to ale moc prodlužovat. Nejlepší je to vidět, takže tady jsou fotky. Pod fotkami najdete jeden praktický tip. První fotku jsem si vypůjčil na Wikipedii. Ostatní jsou naše.

torres del paine1a torres del paine1aa torres del paine2 torres del paine3

torres del paine3a torres del paine4 torres del paine4a torres del paine6

torres del paine6 torres del paine7 torres del paine8 torres del paine9

torres del paine10 torres del paine11 torres del paine13 torres del paine13a

torres del paine14 torres del paine15 torres del paine16 torres del paine17

torres del paine18 torres del paine19 torres del paine20 torres del paine21

Tip 1: Vtipné bylo, tedy až na to, že jsme málem silně podchladli, naše vybavení. Měli jsme totiž lehký letní stan, který byl na kempování v Argentině ideální. Ovšem v podmínkách Patagonie, kde stále foukal silný vítr a člověk zimou lezl se spacákem do baťohu, byl na draka. První noc jsme prostě „proklepali“ a druhý den nevyspalí a promrzlí šli asi 15 kilometrů do chaty, kde jsme si zaplatili nocleh. Velkým štěstím bylo, že měli volno, turistická sezóna už byla pryč, a my tak nemuseli další noc mrznout. Tohle opravdu doporučuji nepodceňovat.

Keep walking!

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes