Single post

Krátký výlet: Z Karlštejna přes Srbsko do Berouna (13 km)

Export to PDF | Export to DOC

Jak se nám blíží termín s velkým „T“, snažíme se hledat trasy výletů, které nejsou tolik náročné, a případně v dosahu sanitky. Jednu z nich jsme naplánovali z Karlštejna přes Srbsko, kde jsme si naplánovali oběd, a pak dále podél řeky až do Berouna.

Jeli jsme tradičně vlakem ze Smíchova a vystoupili v Karlštejně. Naštěstí docela mrzlo, takže byl městys takřka bez turistů a prodavačů cetek. Na hradě jsme byli letos s návštěvami asi osmkrát, takže jsme do kopce nelezli a rozumně se na rozcestí napojili na červenou turistickou značku. Ta prochází ostrým údolím kolem restaurace Pod dračí skálou, za kterou opouští silnici a vede k Dubu sedmi bratří, respektive Dubu dvou bratří. Prostě ke starému dubu, kde je příjemné odpočívadlo. Pak následuje poměrně táhlé stoupání do kopce.

Karlstejn1 Karlstejn3 Karlstejn4 Karlstejn5

Asi po kilometru jsme dorazili na nejvyšší bod naší cesty, prošli kolem Královské studánky a od té klesali do Srbska. Na rozcestníku u Kubrychtovy boudy jsme zatočili doleva a po žluté šli do Srbska. Na okraji obce snad každého zaujme rozpadlý hotel – snad pozůstatek privatizace a divokých devadesátých let.

Na oběd v Srbsku rádi chodíme do restaurace U Lva, která má výbornou domácí kuchyni. Jelikož nám docela vyhládlo, dali jsme si jako předkrm napůl sibiřské pelmeně se smetanovou omáčkou. Jako hlavní jídlo měla Veronika šťavnatou marinovanou krkovičku s bramborovou kaší a já krásně se rozpadající kolínko ze selátka s chlebem. Posezení v restauraci bylo tak příjemné, že jsme skoro usnuli a pokračovat v cestě chtělo pořádnou dávku odhodlání.

Karlstejn7 Karlstejn8 Karlstejn10 Karlstejn15

Po vydatném jídle jsme pokračovali po cyklostezce kolem Berounky až na vlakové nádraží. Pro zpestření túry jsme se inspirovali místními myslivci, kteří v ten den počítali vodní ptactvo. Zapojili jsme se autonomně do projektu a počítali opeřence, které jsme zahlédli. Celkem jsme napočítali 18 kusů kachen a jednu labuť.

Karlstejn16 Karlstejn12 Karlstejn13

Na cestě je pro současné i nastávající rodiče perfektní, že se dá zvládnout i s kočárkem. Prochází sice za Karlštejnem lesem, ale s vhodným kočárkem je dobře zvládnutelná. Celkem jsme za den ušli hezkých 13 kilometrů, za což musím Veronice v devátém měsíci těhotenství vyjádřit respekt.

Trasa

Související články

Mini výlet Srbsko – Koda – Tetín – Beroun

Mikrovýlet (7 km): Z obce Zbečno k vodní nádrži Klíčava a zpět

Krátká procházka: Srbsko – Svatý Jan pod Skalou – Srbsko

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes