Single post

Jak vybrat hole na nordic walking?

Export to PDF | Export to DOC

Hole jako hole? Do nedávna jsem si to myslel a používal trekkingové hole Leki Trail AS s odpružením. Prostě jsem na nich vyměnil patky a dal tam ty se zkosením pro nordic walking. Česká hlava! Bohužel jsem vzal jednou do rukou hole čistě na nordic walking, které jsem koupil před časem Veronice…

Vždycky jsem si myslel, že zas tak zásadní rozdíl mezi holemi na trekking a nordic walking nebude. Ukázalo se, že pro chůzi v nenáročném terénu jsou hole na nordic walking lepší. Důvod? Poutko na ruce, na které jsem si chvíli zvykal, a speciální rukojeť a madlo vám dává více volnosti. Hole jako kdyby s vámi letěly, ruce kmitají podle rytmu chůze.

Naopak hole na trekking mají rukojeť přesně vytvarované na prsty, ruka do něj přesně zapadne a nemůže se přirozeně pohybovat podle chůze. Hole držíte silou. Vhodná je tedy spíš do terénu, při chůzi do nebo z kopce, kdy potřebujete hole pevně držet a pořádně se do toho „opřít“.

Jak tedy správně vybrat hole?

  1. Zvažte, zda potřebujete hole na trekking nebo jen čistě na nordic walking.
  2. Poutka – některé hole mají poutka odepínatelná od samotných holí. Pokud potřebujete uvolnit ruce, stačí zmáčknout tlačítko a můžete vyřešit, co potřebujete.
  3. Gumové patky – na nordic walking se používají zkosené patky, ale vyplatí se pořídit si i patky pro nezpevněný terén (tj. rovné).
  4. Odpružení – některé hole se vyrábí s odpružením, díky čemuž tolik nenamáháte klouby a svaly při nárazech. Samozřejmě hole bez odpružení nenabízí takový komfort při chůzi.
  5. Dávejte si pozor, jak jsou hole dlouhé po složení. Některé hůlky nejsou plně teleskopické, dají se složit třeba jen na 90 cm a pak se nevejdou do kufru a některé letecké společnosti je berou jako nadměrné zavazadlo. Při letu z Porta do Prahy jsem musel platit 45 euro, což je cena nových hůlek.

Keep walking!

Související články

Co budete potřebovat na nordic walking?
Několik důvodů, proč opravdu nemůžu „jít se projít“
Nordic walking: Překonat ostych

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

 

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes