Single post

Mikrovýlet (7 km): Z obce Zbečno k vodní nádrži Klíčava a zpět

Export to PDF | Export to DOC

Do obce Zbečno jsme se dostali tak trochu náhodou. Jeli jsme tam s přáteli ze Slovenska navštívit jejich známé. Před samotnou návštěvou jsme se rozhodli místní končiny ještě malinko omrknout.

Okolí Zbečna je hezky protkané turistickými trasami – ať již na hrad Křivoklát, nebo k vodní nádrži Klíčava. Z nedostatku času a přítomnosti batolete jsme se rozhodli pro krátkou procházku údolím říčky Klíčavy k vodní nádrži.

Cesta sice vede po asfaltové silničce, ale provoz byl před svátky minimální. Hned na začátku údolí člověka zaujme zajímavě řešená dřevostavba čnící ve stráni po pravé straně. Les je plný klasických chat a domků. Některé odpovídají době, kdy se stavěly. Tedy v duchu „můj dům, můj hrad“ slepený z nejrůznějších materiálů.

Zbecno5 Zbecno4 Zbecno Zbecno6

Těsně před přehradou člověka zaujme obrovská úpravna vody, která jako by sem přistála z Hvězdných válek. Po výšlapu na hráz se nám naskytl krásný pohled na přehradu, pořvávající kormorány a samozřejmě také výhled na údolí směrem k Zbečnu.

Teď v zimě a bez sněhu je krajina lehce potemnělá a depresivní. Věřím ale, že na jaře, když se zazelenají příkré stráně, to bude jedna velká paráda. Celá přehrada je obklopena Lánskou oborou a je bohužel, nám obyčejným smrtelníkům, nepřístupná.

Příště, až budeme mít víc času a opět se dostaneme na Klíčavu, to vezmeme od přehrady po červené do obce Písky a odtud teprve zpět Zbečna. Možností je tu ale víc. Můžete dojít až na Křivoklát nebo k lánskému zámku. Myslím, že je to na jaro pěkný plán a místní přírodu vám určitě můžu doporučit.

Zbecno8 Zbecno2 Zbecno9 Zbecno7

Tip na občerstvení

V obci jsme byli na návštěvě, takže jsme žádnou hospodu nebo restauraci nenavštívili. Nicméně jsou zde údajně hned tři funkční hospody. Malé občerstvení před nebo po výletě si tak budete mít kde dát.

Keep walking!

Související články

Mini výlet Srbsko – Koda – Tetín – Beroun
Krátká procházka: Srbsko – Svatý Jan pod Skalou – Srbsko

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Trasa

 

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes