Single post

Malý výlet kolem Zlína – od Kocandy ke Zboženským rybníkům (10 km)

Export to PDF | Export to DOC

Karel Plíhal zpívá: „Chodím po Zlíně, voním po víně, zpívám líně.“ Naštěstí pro zlínské občany jsem po Zlíně pouze chodil a nezpíval.

Do Zlína jezdím na podzim na svoji alma mater. Po páteční několikahodinové přednášce jsem se rozhodl, že si vyčistím mozek krátkou procházkou. Do oka mně padla trasa po žluté značce, která vede z rozcestí Pod Rozhlednou kolem Zboženských rybníků až do města.

Problémem ovšem bylo, jak se dostat na ono rozcestí. Vyřešil jsem to tradičně a neortodoxně – vzal jsem si taxík. Taxikář byl naštěstí taky turista, takže ho moje přání ani hůlky v rukách nevyvedly z rovnováhy, a odvezl mě na Kocandu. Odtud jsem ovšem už musel po svých, protože k rozcestí sice vede asfaltka, ale je tam zákaz vjezdu. Bral jsem to optimisticky – další dva kilometry k dobru a je fakt, že mně jich 27. listopadu dost chybělo k cílovým dvěma stům kilometrů. Přesněji řečeno asi padesát.

Zlin_Kocanda1 Zlin_Kocanda2 Zlin_Kocanda3 Zlin_Kocanda4

Z Kocandy vede cesta po modré a po zhruba dvou kilometrech dojdete k rozcestí Pod Rozhlednou. Zde jsem se vydal doleva po žluté směrem ke Zboženským rybníkům. Lesní cesta je udržovaná, jen je to občas trochu do kopce. Není to ani tak velká divočina nebo samota – potkal jsem běžce, cyklisty i jednoho tatínka s kočárkem. Asi po čtyřech kilometrech jsem dorazil k systému několika rybníků. Je to pěkné místo, kde musí být v létě příjemné odpočívat.

Zlin_Kocanda5 Zlin_Kocanda6 Zlin_Kocanda7 Zlin_Kocanda8

Následně cesta vede stále po žluté kolem chat, až dojde k hlavní silnici u místa, které jsem na mapě našel jako Zbožensko. Taxikář říkal, že se odtud dá pokračovat rovně na kopce nebo zatočit na Mladcovou a dojít do Zlína. Já se kvůli přicházející tmě rozhodl jít po žluté, tu jsem ve tmě stejně ztratil, a následně ztratil i sám sebe. Naštěstí jsem nebyl nikde uprostřed lesa nebo luk a prostě došel po silnici až do Zlína. Tenhle úsek ale nebyl moc příjemný, a pokud se někdy na procházku kolem Zlína vydáte, zkuste si tento závěr cesty naplánovat jinak.

Celkově jsou lesy kolem Zlína krásné a malý výlet si tady určitě nenechte ujít. Večer si můžete dopřát pivo třeba v hospůdce U Kovárně. S ubytováním je to ve Zlíně složité. Já mám ubytování naštěstí zajištěné od univerzity. Párkrát jsem ale bydlel třeba v hotelu Baltaci.

Keep walking!

Zlin_Hospoda_Na_Kovarne Zlin_Kocanda9 Zlin_Kocanda10

Trasa

Související články

Skrytý poklad: Chřibské lesy

Hezká trasa pro nordic walking: Ketkovice – Hrad Levnov – Oslavan

Tip na výlet: Hrad Bítov – Vranovská pláž (přibližně 18 km chůze)

Poznámka: Úvodní fotografii jsem si vypůjčil z webu Lesy ČR.

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

 

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes