Single post

Opravdu deštný prales aneb Procházka pro levádě Caldeirao Verde

Export to PDF | Export to DOC

Jedna z posledních levád, kterou jsme si na Madeiře naplánovali, se jmenuje Caldeirao Verde a leží na severní straně ostrova. Severní stranu zmiňuji záměrně, protože Veronika říkala, že je lehce deštivější než oblast Funchalu. Leváda měří asi 13 kilometrů a velmi lehkým tempem ji ujdete za 4,5 hodiny.

Vyrazili jsme ráno autobusem z hlavního autobusového nádraží. Bus, za který by se nemusel svojí velikostí stydět ani pan Jančura, se dral do ukrutných serpentin, v rizikových zatáčkách řidič preventivně troubil, ale jinak cesta ubíhala dobře. Jen nás znervózňovalo, že s přibývajícími nadmořskými metry vjíždíme do hustých dešťových mraků, ze kterých padaly provazy vody. Neviděli jsme na krok.

madeira_levada0 madeira_levada10 madeira_levada1 madeira_levada2

Projeli jsme kolem Pstruží levády a po dvou hodinách vyhlídkové jízdy nad skalními srázy dorazili do městečka Santana. Zde jsme si po tradiční kávě a snídani vzali taxi k Rancho Madeirense – výchozího místa na levádu. Pořád pršelo, až se ani taxikáři nechtělo vystoupit z auta a otevřít nám kufr, abychom si mohli vzít věci. Jen nám předal vizitku se šibalským úsměvem, že pro nás rád kamkoli dojede. Asi tušil!

Na levádu jsme se vydali v lehkém deštíku, který se ovšem s každým krokem zesiloval až do síly průtrže mračen, kdy moje bunda přestala stíhat a voda mně stékala po zádech. Tehdy jsme navíc pochopili, že ne vždy leváda dokáže pobrat všechnu vodu padající z hustých mraků a cesta se rychle změní v dodatečné koryto. Víc je asi pochopitelné z fotek a hlavně videa.

 

mokra_levada from Vladislav Bures on Vimeo.

V silném dešti jsme ušli asi pět kilometrů. Z plánovaných 13 jsme tedy zvládli jen část, ale aspoň jsme došli k legendárním madeirským chaloupkám. Ty v deštném oparu připomínaly pohádkové stavení nebo domky z hororu.

madeira_levada9 madeira_levada5 madeira_levada3 madeira_levada4

Od chaloupek naštěstí vedla cesta zpět do vesnice. Čekaly nás asi tři kilometry klesání a serpentin. Zajímavé bylo, že po sestoupení o pár desítek výškových metrů a opuštění dešťových mraků zaseknutých o vrcholky hor přestal být déšť tak intenzivní a občas vykouklo i sluníčko.
Kompletně promočení jsme došli do městečka Santana, ve smíšeném zboží koupili balík hustých (a suchých) ponožek a počkali na autobus, který nás s přestupem v Machico odvezl zpět do Funchalu. Ani si nedokážete představit, jak moc jsme se těšili na pár panáků desetileté Madeiry a dobrou večeři!

Aby to ale nevyznělo úplně tragicky – jednoduše nám nepřálo počasí. Jinak je to leváda nádherná – vede krásným hustým lesem, procházíte kolem úchvatných vodopádů a horských potoků, uvidíte místní tradiční stavby. Jen si dávejte pozor na počasí a důvěřujte informacím, které poskytuje například server yr.no. My jsme levádu sice neprošli, ale aspoň máme důvod se na Madeiru vrátit.

madeira_levada8 madeira_levada11 madeira_levada6 madeira_levada7

Tip1: Z Funchalu do Santany jede přímý autobusový spoj v 8 hodin ráno. Po cestě dává řidič přestávku, takže si můžete dát kávu v opravdu lokální kavárně s domorodci.

Tip2: Ze Santany si k levádě vezměte taxi. Vyjde sice na deset euro, ale ušetříte si zbytečné šlapání do kopce po asfaltce.

Další články z Madeiry.

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes