Single post

Nordic walking a motivace: Kde brát energii jít dál?

Export to PDF | Export to DOC

Byl bych nerad, kdyby tenhle článek vyzněl krutě nebo cynicky. Při procházkách jsem přemýšlel, co mě popohání jít dál, pokračovat, každý den něco ujít. Upřímně – někdy to bývá utrpení a naskočit do tramvaje je přece tak lákavé.

Kde teda beru vůli jít dál? Viděl bych to hned na několik oblastí. Zaprvé je to radost z pohybu, byť někdy zaplacená bolestí nebo únavou, zadruhé je to pročištění hlavy od pracovních záležitostí a zatřetí „inspirace“ z mého okolí.

Tu inspiraci bych měl trochu vysvětlit. Nemyslím tím sportovní výkony. Spíš neštěstí, které potkávám každý den. Třeba v tramvajích občas vidím stařečky, kteří nemohou vyjít schody nebo si raději nesedají, protože by pak nevstali. To je právě ta inspirace – krutá, ale asi silná. Nesměju se jim, jen se děsím toho, že dopadnu podobně.

Shodou okolností jsem nedávno četl rozhovor s lékařem, který říkal, že je důležité, aby lidé pracovali na fyzičce svých rukou a nohou. Jednoduše proto, že pokud co nejdéle udrží svoji pohyblivost, vydrží s velkou pravděpodobností to ostatní.

Možná to zní krutě, ale věci se tak prostě mají. Pamatuju si svého dědu, který po mrtvicích pomalu ztrácel pohyblivost, byl závislý na pomoci okolí a tím samozřejmě trpěla jeho psychika. Jakmile odchází tělo, odchází i zbytek. Dříve pohodový člověk ztrácí svůj optimismus.

Jedním z těch „motivátorů“ je proto následující otázka: „Pokud ve třiceti nevyjdu bez zadýchání malý kopec, jak asi moje tělo bude fungovat v šedesáti, sedmdesáti? Můžu si samozřejmě říct, že je to daleko. Pravděpodobně ovšem platí, že čím dřív začnu, tím lépe. Starého líného psa novým trikům jen tak nenaučíte.

Keep walking!

Další články

Nordic walking: Překonat ostych

Co budete potřebovat na nordic walking?

Několik důvodů, proč opravdu nemůžu „jít se projít“

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes