Single post

Madeira: Leváda Boa Morte (13 km)

Export to PDF | Export to DOC

Byla to naše první leváda na Madeiře. Její název, jestli ho správně chápu, Dobrá smrt, je lehce zavádějící. Tedy alespoň z našeho výchozího místa do městečka Ribeira Brava žádné velké riziko nehrozilo.

Mojí smrtí málem skončila snaha pochopit místní autobusy. Vyhledání spojení je komplikace, se kterou bojovali patrně všichni turisté na Madeiře. Podle řádu i doporučení místních měl autobus vyjíždět z přístavu v 9.00. Na místě jsme byli včas, bohužel autobus nepřijel. Ptali jsme se řidičů autobusů, kteří přijeli po deváté, a všichni nám říkali, že další autobus tam už určitě jede. Možná jsme měli správný čas odjezdu, ale byli jsme na jiném místě. Čert ví.

Takhle jsme tam šaškovali asi 50 minut. To znamená, že kolem projelo několik desítek autobusů a mnohokrát jsme položili stejnou otázku. Nakonec jsme to vyřešili taxíkem a další výlety s autobusovým spojením řešili raději v turistickém centru. Vřele doporučujeme, protože autobusové linky na Madeiře – to je peklo.

Po příjezdu taxíkem ke kostelu Capela de Nossa Sephora de Fátima v obci Camara de Lobos jsme vyběhli kolem věřících, kteří za modliteb a po kolenou zdolávali několik set schodů ke kostelu a kochali se výhledem na oceán. Po návštěvě kostela jsme pokračovali po silnici, sestoupili kousek do obce a zde se napojili na levádu vedoucí do Boa Morte.

Levada_Boa_Morte1 Levada_Boa_Morte2 Levada_Boa_Morte3 Levada_Boa_Morte4

Příjemná cesta vedla strání místy přes zahrádky a políčka, což nemusí úplně každému vyhovovat. Občas tam mají domorodci pěkný svinčík. Asi jako každý zahrádkář s kompostem. Po několika kilometrech za stálého úžasného výhledu na oceán se leváda zatočila do hustého lesa, což byla příjemná změna.

Cesta šla příjemně a bez komplikací. Lehce rozladěni jsme ale byli na našeho tištěného průvodce. Zatajil nám totiž, že na levádě je pěkné odpočívadlo u vodní nádrže, kam jezdí místní domorodci grilovat a odpočívat. Představa čerstvě ugrilovaného choriza nás dráždila ještě pěkný kus cesty.

Levada_Boa_Morte5 Levada_Boa_Morte6 Levada_Boa_Morte7 Levada_Boa_Morte8

Asi po 11 kilometrech chůze jsme dorazili do obce Riberia Brava. Leváda pokračuje dál, ale nám to tehdy stačilo. V obci jsme začali klesat k hlavní silnici a hledali autobusové spojení do Funchalu. Asi po dvou kilometrech docela náročného klesání jsme za pomoci místních došli na autobusovou zastávku. Ta byla opět bez jízdních řádů a jakýchkoli informací. Nějakou dobu jsme čekali na autobus, ovšem žádný tam ani neprojel.

Levada_Boa_Morte9 Levada_Boa_Morte10 Levada_Boa_Morte11 Levada_Boa_Morte12

Naštěstí jela kolem taxikářka vezoucí paní do nedalekého městečka Riberia Brava, se kterou jsme se domluvili na sympatické ceně 10 euro pro oba za zpáteční cestu do Funchalu. Taxikářka byla ráda, protože nejela úplně naprázdno, a tedy zadarmo. Procházka po levádě byla krásná. Měli jsme fantastický výhled na oceán, viděli jsme, jak žijí Madeiřané, a dostali jsme se do pěkného lesa. Zkrátka paráda.

Levada_Boa_Morte13 Levada_Boa_Morte14 Levada_Boa_Morte15

Tip1: Pokud se někdy dostanete na tento úsek levády, vezměte si něco na grilování. Zastávka u třetí vodárny si o posezení přímo říká!

Tip2: Cesty autobusy konzultujte s lidmi z turistických informací, kde vám rádi poradí a řeknou, kde a kdy máte stát. Jízdní řády jsou tu pekelné, nebo vůbec nejsou vyvěšeny.

Další výlety na Madeiře

Po levádě ze pstruží farmy do vesnice Portela

Drsnější Madeira: výlet na poloostrov Sao Lourenco

Nordic walking po levádě dos Tornos z Monte do Camache (Madeira)

Líbí se vám 200km.cz? Podpořte ho tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Stáhněte si zdarma eBook „Nejlepší trasy roku 2015 podle blogu 200km.cz“.

Trasa (13 km)

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes