Single post

Údolí Douro – krátká procházka za vínem a s vínem

Export to PDF | Export to DOC

Cesta do údolí Douro bylo malé vlakové dobrodružství, které se ale vyplatilo přetrpět. Podle informací pracovníka přepážky, které jsme si zjistili den předem, měl jet přímý vlak v pátek v 7.15 z nádraží Porto Sao Bento v centru Porta. Jenže pravda byla trochu jiná. Z vlakového nádraží vyjížděl vlak v 7.05 do Porto Campanha, tam jsme museli chytit spoj v 7.15 do Régua a zde přesednout na regionální spoj do Pinhao. Na přímý spoj to moc nevypadalo. Zpáteční jízdné pro dvě osoby je 40 euro. Není to sice málo, ale pořád lepší než výlet lodí z Porta za 85 euro na osobu.

Samotná cesta vlakem byla ovšem parádní. Připomíná to jízdu Posázavským pacifikem. Vlak ve městečku Pala totiž sjede k Rio Douro a další zhruba jednu hodinu jízdy kopíruje břeh této krásné řeky. Železnice je přitom jen několik metrů od hladiny řeky a tak blízko vody, že můžete sledovat rybáře nebo jejich konkurenty kormorány a volavky chytající potravu. Cestou se můžete kochat krásnými vyhlídkami na stráně pokryté vinicemi, koukat na rozpadlé domky po cestě nebo nechápavě kroutit hlavou nad chudinskou kolonií, která se zničehonic objeví za jednou zatáčkou.

Douro1 Douro2 Douro3 Douro4

Po příjezdu do obce Pinhao nás čekalo malé překvapení – krásné zrekonstruované vlakové nádraží obložené typickými kachličkami s nádhernou vinotékou. Jeden by se hned posadil. Před degustací nás ovšem čekala procházka, kterou jsme začali v místní kavárně u kávy, portského a dezertu.
Jak už to bývá – turistické stezky zde nejsou vůbec značené, důležité informace nikdo seriózně neposkytuje a nás opět napadlo, že by měl Klub českých turistů své „know-how“ do některých zemí vyvážet a draze prodávat. Po zmatených odpovědích místních, kam můžeme jít na túru, jsme se rozhodli, že prostě vyrazíme strmě do vinic a „ono se uvidí“.

Douro5 Douro6 Douro8 Douro7

Jít „naslepo“ byl dobrý nápad. Přešli jsme klenutý most, chvíli bloudili kolem vinařství Quinta da Foz a vylezli první odbočkou do stráně. Místní vinohradník nám gestikulací naznačil, že se tam můžeme toulat, jak dlouho chceme, a bylo to vyřešené. Je to poměrně dobře vidět na mapce níže.
Další asi tři hodiny jsme šlapali po strmých stráních krásných vinohradů a užívali si výhledy na nádherné ostře řezané údolí. Obloukem jsme to pak vzali zpět do obce a šli čekat na vlak, který měl odjíždět do Porta ve 14.22. Možná si říkáte, proč jsme chtěli jet tak brzo. Raději bychom volili některý pozdější odjezd, ale cesta zpět je poměrně dlouhá a další „přímý“ spoj jel až v 18.19. S ohledem na skutečnost, že jsme druhý den odlétali do Prahy, jsme raději zvolili tuto variantu.

Douro8 Douro9 Douro12 Douro11

Návštěvu údolí Douro jsme zakončili v krásné „nádražce“ nad několika sklenicemi místního bílého vína Planalto Reserva 2014 (Casa Ferririnha). Venkovní posezení ve stínu dubu nemělo prostě chybu a lahev za sympatických 5 euro rovněž.
Z této cesty mám více poznámek, tak vám je prozradím všechny:

Tip1: Pokud chcete jet ve vlaku po směru a marně hledáte místo u okýnka směrem k řece, stačí jednoduše překlopit volné sedadlo. Všechna jdou překlopit „podle směru“.

Tip2: Vlak v Pinhao přijíždí na stejnou kolej (v našem případě na druhou od budovy vlakové stanice). Nechcete-li přebíhat na poslední chvíli koleje, doporučujeme se optat výpravčího.

Tip3: Dobrou kávu a dezert dostanete v podniku naproti nádraží. Ve štítu má svérázný nápis „Home of Porto wine“. Obsluha je příjemná.

Tip4: Cestu z Porta a zpět doporučujeme zakončit v nenápadné restauraci Tapabente, kde dělají například výtečné mušle s rajčaty nebo zeleninovou polévku.

Líbí se vám projekt 200km.cz? Podpořte ho tím, že si koupíte elektronickou knihu 200km.cz – Nejlepší trasy roku 2015. Výdělek jde na objevování dalších zajímavých tras. Děkuji! Pomůžete také tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava.

Fotografie Duoro a okolí

Douro12 Douro13 Douro14 Douro15

Douro16 Douro17 Douro19 Douro18

Douro20 Douro21 Douro22 Douro23

Douro24 Douro25 Douro26 Douro27

Douro28 Douro29 Douro30 Douro31

Další články z Madeiry a Portugalska

Drsnější Madeira: výlet na poloostrov Sao Lourenco

Nordic walking po levádě dos Tornos z Monte do Camache (Madeira)

Po levádě ze pstruží farmy do vesnice Portela

Nezvyklé místo pro severskou chůzi: portugalské Porto

Video z jízdy vlakem údolím

Jizda vlakem udolim Duoro from Vladislav Bures on Vimeo.

Trasa

 

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes