Single post

Po levádě ze pstruží farmy do vesnice Portela

Export to PDF | Export to DOC

Čekala nás jedna z nejhezčích procházek v této oblasti – Levada do Furado. Z Funchalu do Rieberio Frio jsme jeli meziměstským autobusem č. 56 (od lanovky), přičemž cesta trvala necelou hodinu a stála sympatických 5 euro.

Příjezd do zeleného údolí Riberio Frio byl lehce šokující – na krátkém úseku silnice se tísnilo několik autobusů „tour“ společností a všude o sebe zakopávali seniorští důchodci. Při asi třech domech, ze kterých se „obec“ skládala, byl poměr turistů a obyvatel tak 1 : 1000.

Stejně „natřískaná“ byla i farma na pstruhy, kterou jsme letmo prošli, pokochali se pohledem na trofejní duháky a spěchali na levádu. Správně jsme tušili, že většina turistů z autobusu jen omrkne údolí, farmu a na to nejlepší nebude mít čas ani sílu. Tak už to s organizovanými výlety autobusem bývá.

Levada do Furado Levada do Furado1 Levada do Furado2 Levada do Furado3

Tzv. pstruží leváda je dobře udržovaná, včetně stabilního oplocení na nejvíce exponovaných místech, což jsme místy velmi ocenili. Chodník se střídavě měnil z opravdu široké „dálnice“ na pruh úzký cca 15 centimetrů. Celá cesta se vine vysoko ve svazích a nabízí opravdu dechberoucí výhledy.

Musím říct, že jsme na našich cestách viděli hodně zajímavých míst, ale takto ostrá údolí pokrytá hustou vegetací nás fascinovala. Někdy si jen člověk říkal, že se tu musel někdo pořádně nadřít. Stavět v ostrých svazích skrz hustou vegetaci podobné dílo musela být pěkná dřina.

Na levádě se opět nedalo zabloudit, protože kdybyste sešli z cesty, měli byste z procházky spíš letecký den. Jen těsně nad cílovou obcí Portela je potřeba u malé ruiny zabočit doleva (viz mapka) a nepokračovat po levádě.

Levada do Furado4 Levada do Furado5 Levada do Furado6 Levada do Furado7

Po necelých třech hodinách klidné chůze jsme došli k místu, kde taxikáři odchytávají znavené turisty a odváží je do hotelu. Abychom k nim byli fér – při plném osazení minivanu vyjde cesta do Funchalu na osobu stejně jako autobusem (cca 5 euro). Na ten jsme si ovšem my dva museli počkat. Dvě hodiny jsme si tak užívali vyhlídku a pivo v restauraci Portela á Vista.

Budete-li mít to štěstí, pstruží levádu určitě projděte. Je to 12 kilometrů fascinujících vyhlídek, pralesa, tunelů vysekaných ve skalách a hezkých vodopádů.

Levada do Furado8 Levada do Furado23 Levada do Furado22 Levada do Furado21

Levada do Furado20 Levada do Furado19 Levada do Furado18 Levada do Furado17

Levada do Furado16 Levada do Furado15 Levada do Furado14 Levada do Furado13

Levada do Furado12 Levada do Furado11 Levada do Furado10 Levada do Furado9

Video z průchodu levády

Pstruzi levada Madeira from Vladislav Bures on Vimeo.

Tip: Jak jsme zjistili, na levádě je trochu komplikovaná situace s toaletou, protože na kolmou stěnu si jen tak „neodskočíte“. Po cestě jsme našli asi dvě místa, kde se člověk mohl zachránit před společenským znemožněním. Pokud uvidíte jakoukoli příležitost, neváhejte ji využít.

Líbí se vám projekt 200km.cz? Podpořte ho tím, že si koupíte elektronickou knihu 200km.cz – Nejlepší trasy roku 2015. Výdělek jde na objevování dalších zajímavých tras. Děkuji! Pomůžete také tím, že si vyberete na mém oblíbeném e-shopu. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava.

Trasa:

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes