Single post

Nordic walking po levádě dos Tornos z Monte do Camache (Madeira)

Export to PDF | Export to DOC

Bytná v Portu nás varovala, že Madeira je spíš pro britské nebo německé důchodce a moc to tam „nežije“. My jsme se ovšem nenechali ukecat a podle plánu na Madeiru odletěli. Však jsme tam jeli kvůli levádám, a ne klubové scéně.

Jeden z prvních výletů, který jsme na ostrově plánovali, vedl z městečka Monte po levádě do horské vesničky Camache. Byli jsme už od našich přátel mentálně připraveni na to, že MHD není ve Funchalu zrovna v dobré kondici. Několik dopravních společností zde vytváří takový chaos, že najít výchozí místo i čas odjezdu je někdy nadlidský výkon.

Naštěstí se nám podařilo najít autobusový spoj na „první dobrou“ a z ulice Rua 31 de Janeiro jsme chytli ranní bus do Monte. Jízda vyšla na cca 4 eura, což je oproti taxíku velmi přátelská cena. Po příjezdu a téměř povinné ranní kávě na náměstí Caminho de Ferro jsme se vypravili směr Camache. Nejprve jsme prošli kolem krásné vyhlídky u staré lanovky Teleférico de Jardin Botánico, slezli k potoku a následně se „škrabali“ do kopce k levádě.

Monto_Madeira Monto_Madeira_II Monto_Madeira_III Monto_madeira_IV

Jakmile jsme na ni v obci Curral Romeiros narazili, naše cesta byla nalinkovaná lépe než od Klubu českých turistů. Nebylo kam odbočit, maximálně někam spadnout. Cesta vedla po vrstevnici s krásnými výhledy na moře, les se místy měnil spíš na neprostupnou džungli a občas jsme potkali zemědělské stavení.

Je pravda, že cesta z Monte až do oblíbené zahradní restaurace Hortensia Tea House byla docela zaplněná důchodci. Někdy celými autobusy, ale spořádaně jsme se vyhnuli nebo počkali, až přejdou. Většina turistů ovšem v této oblasti odpadla, odjela taxíkem zpět do svého hotelu a zbytek klidné cesty ponechala nám – řekněme vytrvalejším.

Levada_Dos_Tornos IMG_7106 IMG_7103 Levada_Dos_Tornos_II

Cestou nás čekaly dva tunely. První blízko Palheiro Ferreiro, který je poměrně úzký a dlouhý zhruba 500 metrů. Průvodce doporučuje se mu vyhnout, ale my se nedali a tunelem se protáhli. Druhý je v obci Noqueira, o kterém náš tištěný průvodce tvrdil, že se nedá vůbec projít. My ho velmi přikrčeni prošli à la bojovníci Vietcongu a zkrátili si tak cestu po silnici. Sami uznáte, že asfaltka není tak zajímavá jako pořádný tunel.

Levada_Dos_Tornos_VI Camache_krajina Levada_Dos_Tornos_III vesnice

V našem cíli – vesnici Camache – jsme si chtěli dát kávu a trochu si odpočinout. Ovšem projíždějící autobus směr Funchal byl velká příležitost, kterou jsme si nemohli nechat ujít. Intenzivně jsme na řidiče začali mávat, on s lehkou ironií mával nám, ale naštěstí zastavil. Buď se mu zželelo unavené dívky, nebo je to tu prostě normální. Zatím nevíme, objevujeme.

Byla to fajn procházka, místy pěkným lesem, místy spíš vesnicí se vším, co k tomu patří (menší prasečák, občas ruiny, komposty). Celkově je to cesta bez velmi nebezpečných úseků, ale určitě člověk na těch 16 kilometrech dostane fyzicky zabrat.

Tip na občerstvení

Příjemnou zastávkou je zahradní restaurace Hortensia Tea House, kde dostanete běžné občerstvení. Třeba panáka Madeiry, dobrý čaj, rajčatovo-cibulovou polévku nebo sendvič. Obsluhující majitelka je milá, jen se ráda zakecá se sousedy. Další zastávkou, řekněme konkurenční, je Jasmin Tea House o kus dál ve směru do Camache, ve kterém jsme se nezastavovali. Patrně to bude ale stejný model. Finanční náročnost v roce 2015: opravdu velká a hustá polévka 4,90, panák Madeiry 1,90, velký čaj 2,50. Ceny jsou uvedeny v eurech.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa (cca 16 km)

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes