Single post

Hezká trasa pro nordic walking: Ketkovice – Hrad Levnov – Oslavany

Export to PDF | Export to DOC

Tahle trasa je nejen svou délkou (necelých 15 km), ale i zastávkami ideální pro rodiny s dětmi. Po cestě jim můžete vyprávět příběhy o loupežnících, permonících v šachtě dolu Josef nebo pytlácích a divoké zvěři. S některými se můžete opravdu setkat.

Naše cesta začala v obci Ketkovice. V kdysi vyhlášené hospodě U Mohelských jsme si bohužel „startovní“ pivo dát nemohli, protože je už několik let zavřená. Zamířili jsme proto rovnou k lesu po červené značce, která vede až k hradu Levnov. My jsme z červené v polovině odbočili na starou vojenskou cestu, došli až k chatové osadě a odtud pak na hrad. Pro méně znalé turisty je lepší jít stále po červené – není to sice tak pěkná cesta lesem, ale aspoň nezabloudíte.

Levnov  Levnov IMG_6818 Chvojnice

Z hradu Levnov je krásná vyhlídka na údolí řeky Oslavy a potok Chvojnice. Ze samotné stavby toho bohužel moc neuvidíte a budete muset zapojit představivost. Ve středověku se zde skrývali lapkové a panstvo rozhodlo, že hrad nechá rozebrat na kámen. Obyvatelé očividně neváhali a z hradu zůstalo jen několik podpůrných zdí a hromady kamení. „Torzo“ by bylo silné slovo. Podle kresby to byl hrad majestátní. Když se tyčil ve výšce přes 120 metrů nad řekou Oslavou, musel to být po lidi, kteří v té době žili de facto v zemljankách, fascinující pohled.

Ještě jedna zajímavost k hradu. Historikové o existenci významného středověkého hradu Levnov kdesi na Moravě dávno tušili, ale nedokázali lokalizovat jeho polohu. Až během výzkumu v roce 1971 se podařilo dohledat informaci, kde se hrad Levnov (Burg Lewnow) nacházel. Ejhle! Byl tam, kde takzvaný „Ketkovák“.

Po vyhlídce jsme se vydali po červené turistické značce směrem k obci Čučice. Turistická navigace slibovala „panoráma“ řeky Oslavy. Což o to, lavičku, smírčí kámen i proklamované panorama jsme našli. Jen je škoda, že nikdo nevysekal mladé a hustě rostlé stromky přímo ve výhledu. Tušili jsme, že „tam někde“ bude krásné údolí. Z vyhlídkového místa jsme se podle rozcestníku vydali po zelené a hustým mladým lesem došli na kraj obce, kde je turistický přístřešek a malá kaplička. Ideální místo na svačinu a poslouchání myslivecké kanonády ze střelnice.

IMG_6821 Smírčí kámen Josefův důl Kaplička Čučice

Po malé přestávce a zvědavých pohledech místních „na lyžaře bez lyží“ jsme prošli obcí a stále po zelené došli až k Josefově dolu, který je sice skoro sto let zavřený, ale s trochou fantazie v šachtě permoníky a jiná stvoření uvidíte.

Zelená značka pak vede po vrstevnici strmé rokle, ze které ani místní netěží obrovské spadlé stromy. Můžete zde pozorovat různé druhy ptáků a při troše štěstí uvidíte i srny nebo divoká prasata. Po chvíli se cesta napojí na údolí řeky Oslavy. Stále po vrstevnici s mírným klesáním a stoupáním jsme došli až k místu zvanému Archleb, kde se člověku naskytne krásný pohled na zákruty řeky Oslavy. Odtud cesta přes Kocoury vede kolem řeky až na kraj obce Oslavany. Hned na jejím začátku-konci si můžete dát „jedno-dvě“ piva v restauraci U Prátů.

Čučice Archleb Řeka Oslava

Nám cesta trvala lehkým tempem tři a půl hodiny, přičemž jsme ušli něco kolem 15 kilometrů. Pokud budete mít někdy cestu na jižní Moravu, tohle místo si určitě nenechte ujít.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes