Single post

Mini výlet Srbsko – Koda – Tetín – Beroun

Export to PDF | Export to DOC

Jak se zpívá v jednom refrénu: „A slunce pálí jen, a slunce pálí jen, a stínu šmouhu šedivou já táhnu za sebou“. Přesně v tomto duchu byl náš krátký výlet na Berounku na začátku srpna. Je fakt, že jsme si nevybrali zrovna ideální den…

Nicméně výlet do přírodní rezervace Koda stál za to. Po vystoupení z vlaku jsme se museli „vyškrabat“ k samotnému prameni u kodského mlýna. Na relativně krátkém úseku se tak dostanete z nadmořské výšky cca 220 metrů až na 400 metrů. Starý mlýn v Kodě teď majitel opravuje a řekl bych, že po dokončení bude místo s malým rybníčkem nádherné. Jednou ze smutných pamětihodností v Kodě je deska připomínající Bohumila Žíhlu, místního hajného, kterého tu v květnu 1945 zavraždili opilí sovětští vojáci.

koda_srbsko1 koda_srbsko2 koda_srbsko3 koda_srbsko4

Po zdolání dalších výškových metrů „na vrchol“ přírodní rezervace začíná příjemný sestup ve stínu lesa až do Tetína. Cesta vede ve stínu stromů a je to moc příjemná procházka. V Tetíně nesmíte vynechat prohlídku zříceniny hradu a krásný výhled na Berounku. S velkou pravděpodobností si vás u kostela odchytne zdejší průvodce, a pokud svolíte, tak vám za symbolických pár korun ukáže zdejší církevní památky.

Do Berouna pak nemusíte jít po modré turistické značce, která vede po silnici. Lepší je sejít za obcí na starou cestu, přejít koleje a kolem řeky se dostanete do Berouna. Jen na těch kolejích dávejte prosím pozor. Průvodce říkal, že jedné paní z obce, které se na kolejích zabil muž, přišla od Českých drah faktura asi na 200 000 Kč. Poněkud nemravné.

koda_srbsko6 koda_srbsko7 koda_srbsko10 koda_srbsko12

Tip na občerstvení
V Tetíně je to poměrně komplikované. Nám nadšený průvodce doporučil hospodu na konci obce u paní Jiřinky, kterou jsme měli od něj pozdravovat. To bychom rádi udělali, kdyby hospodu neotevírala až kolem 17. hodiny, což nám kolem poledne bylo k ničemu.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa

 

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes