Single post

Nordic walking kolem Bezdězu

Export to PDF | Export to DOC

Je to „ostuda“, ale na Bezdězu jsem ještě nikdy nebyl. Lehké kulturní barbarství jsme se proto pokusili překonat a vyrazili na výlet do Českého středohoří.

První cíl: Hrad Bezděz (cca 3 km)
Na Bezděz se dostanete z obce po žluté turistické značce, ale moc ji hledat nemusíte. Půjdete jednoduše s davem. Je ovšem dobré vědět, že cesta není příliš vhodná pro lidi s hendikepem, kočárkem nebo jinou „komplikací“. Bývalí majitelé hradu se totiž příliš nestresovali stavem „vozovky“ a část cesty je tak nutné absolvovat po kamenech a skále.

Bezdez3 Bezdez4 Bezdez6 Bezdez7

Druhý cíl: Procházka lesem (cca 7 km)
Kamarád říkal, že chce vidět, o čem budu psát, až se dostanu k procházce pod Bezdězem. Je pravda, že krajina to není nijak uhrančivá, divoká nebo jinak dramatická. Je to příjemná skoro-rovina s borovým porostem, na zemi se válí borůvčí (v té době se zbytky neočesaných borůvek) a charakteristickým pískem. Všude je nejjemnější šedivý, a místy až bílý písek, který by nám Chorvaté mohli závidět. A samozřejmě – kde je písek, musí být i pískovcové skály různých tvarů. Už jen kvůli nim se do místních lesů vyplatí vyrazit. Krásný je také majestátní pohled na hrad Bezděz, který na vás bude po cestě shlížet a vykukovat za každým druhým stromem.

Bezdez11 Bezdez10 Bezdez9 Bezdez8

Jak se tam dostat
Hrad Bezděz najdete snadno. Do místních lesů se pak dostanete třeba tak, že dojedete autem do obce Okna. Nejlepší je rozcestí u železniční stanice (viz mapka), kde se vydáte po žluté značce, asi po kilometru se napojíte na červenou, podejdete železnici a dojdete až k rozcestí „Pod hřištěm“. Zde odbočíte na zelenou stezku a dojdete až k rozcestí, kde jste nechali auto. Cesta je to velmi pohodlná, snadná. Zvládnout by se dala i s kočárkem. Jedinou nevýhodou je, že musíte dvakrát přes státní silnici. Na druhou stranu – člověk potřebuje v životě trochu adrenalinu.

Občerstvení
S jídlem v turisticky vytížených oblastech (?!) je to vždycky boj. O to víc náš překvapilo a potěšilo jednoduché bistro/občerstvení „S láskou Karel“, které najdete hned pod hradem Bezděz. Veronika si dala výborné francouzské palačinky a já chutné bifteky s pečenými bramborami. Jen je škoda, že už neměli proklamované párečky z „anguse“. Snad to vyjde příště. Pivo Kácov bylo výtečné.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa kolem Bezdězu (omluvte prosím zdivočelou vzdušnou čáru 🙂 )

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes