Single post

Tip na výlet: Hrad Bítov – Vranovská pláž (přibližně 18 km chůze)

Export to PDF | Export to DOC

Abych se přiznal hned za začátku, na Vranovskou přehradu nejezdíme ani tak kvůli turistice, ale spíš „utužovat“ partu z gymplu. Asi si dokážete představit, co to znamená. Letošní, již 17. ročník, jsme ale pojali trochu inovativně a kromě vysedávání v hospodě U Karličky jsme se rozhodli pro krátký „retro“ výlet po oblíbených místech.

Protože jsme kluci stateční, dohodli jsme se, že vstaneme v sobotu brzo ráno a zkusíme chytit loď v 8:45 směr Bítovský hrad. I přes náročnější pátek jsme to zvládli a vyrazili. Z Vranovské pláže k Bítovskému hradu jedou hned dvě plavební společnosti. My jsme si bohužel vybrali společnost OLD Vranov, která nemá moc udržované lodě a servis taky nebyl žádný zázrak. Příště zkusíme Lodní dopravu Vranov, která má hezčí a udržovanější lodě s terasou. Jednosměrná jízdenka nás stála myslím 150 Kč. Cesta trvá cca hodinu dvacet minut a je to krásná projížďka.

Vranov4 Vranov3 Vranov6 Vranov5

Po vystoupení z lodi čeká turisty krátký výšlap na Bítovský hrad. Od něj už cesta vede hezky po vrstevnici až do Bítova (po zelené). Je možné sestoupit od hradu do Bítovské zátoky a pak si zase vyšlápnout kopec do Bítova. Ale proč by to jeden dělal, že.

V Bítově jsme si dali jedno pivo a polévku v restauraci u Tesařů a za požární stanicí, ve které se zřejmě buduje další hospoda, jsme šli lesem po žluté do Chvalatic. Udržovaná cesta vede hustým lesem, kde se můžete schovat před pálícím sluncem a taky se něco dozvědět. Je zde naučná stezka (Lovecká), která prochází například kolem novogotického kamenného altánu. Následně cesta les opouští a po „polňačce“ dorazíte do Chvalatic, kde si hned na kraji obce můžete dopřát další občerstvení. Hospoda se myslím jmenuje Na Poště. Zastávku zde vřele doporučuju, protože další záchranná stanice je v provozu až na Vranovské pláži. A to vás čeká ještě cca 14 kilometrů cesty.

Z Chvalatic sejdete hlubokou roklinou až na úroveň hladiny přehrady. V hezké zátoce se můžete vykoupat a pokračovat po žluté až na Vranovskou pláž. Cesta vede ze začátku hezkým „Znojemským lesem“, u Štítar se ale dostanete na polní cestu, která můžete být ve vedrech poměrně náročná a lehce ubíjející. Trasa pak vede po žluté pod obcí Štítary až k rozcestníku ve Švýcarském údolí.

Vranov6 Vranov8 Vranov10 Vranov11

My jsme ale u rozcestí Helenin dvůr zatočili na silnici a po asfaltce došli k hlavnímu vchodu kempu Vranovská pláž. I přesto, že jsme si cestu lehce zkrátili o cca čtyři kilometry, jsme našlapali hezkých 18 km. Pokud přemýšlíte o výletě na Vranovskou přehradu, je kombinace lodě a procházky ideální.

Tip na občerstvení
Především kvůli příjemné obsluze můžu doporučit restauraci U Tesařů v Bítově. Polévky boršč i zelňačka měly sice k našemu překvapení stejnou barvu, ale hlad zahnaly dobře.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa Bítovský hrad – Vranovská pláž

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes