Single post

Výlet na Azurovém pobřeží: Z vesničky Sospel až do přímořského Mentonu

Export to PDF | Export to DOC

Je to skoro rok, co jsme se po dlouhé době vrátili do našeho oblíbeného Nice. Ne že bychom byli zrovna plážoví povaleči. Pokud to jde, raději vyrazíme na výlety do hor a oblast Cote de Azur je pro trekking jako stvořená. Málokdo o možnostech turistiky v přímořských Alpách ví, nebo ti, co se na Azurovém pobřeží vyskytují, se raději koupou v moři, a tak máte desítky kilometrů skoro jen pro sebe.

IMG_4073 IMG_4076 IMG_4099 IMG_4101

Jedna z krásných cest vede z vesničky Sospel, kam se dostanete lokálním vláčkem přímo z Nice. Už jen cesta vlakem přes kaňony, tunely a skály je „fotogenická“. Vesnička leží uprostřed hor a na Wikipedii se dozvíte, že o ni v roce 1944 za cenu vysokých ztrát bojovali američtí výsadkáři. Bitva o Sospel, která trvala 51 dní, se účastnil legendární 517. výsadkový pluk bojového týmu.

Ve vesničce jsme si dali kávu, croissanty, nakoupili bagety a vyrazili k východnímu okraji vesnice. Cesta dlouhá cca 20 km byla na francouzské poměry dobře značená. Celou dobu se jde vlastně po červené značce (tj. trasa GR 52) a výchozím místem je právě vlakové nádraží.

Ze začátku nás čekalo docela slušné stoupání až na hřeben ve výšce cca 800 metrů nad mořem. Procházíte krásné bukové lesy, míjíte terasovitá políčka a svahy. Po cestě můžete navštívit vojenské ruiny (pevnost, kterou jako obranu před Italy vybudovali Francouzi, obsadili Němci a těžce dobývali Američané) nebo trosky osídlení Vieux Castellar. Je tam fakt pěkně a po celé cestě nenarazíte na moc lidí – maximálně pár vyznavačů horské cyklistiky a pastevce (resp. jen jeho ovce, koně nebo oslíky).

DSC_0416 DSC_0418 DSC_0419 DSC_0429

Jedinou slabinou jinak lehce náročné stezky je závěr v podobě kamenitého žlabu k Plan de Lion a pak „držkopád“ do Mentonu. Sestup žlabem je kvůli špatné cestě plné kamení opravdu náročný a dokáže zážitek z procházky docela znepříjemnit. Navíc sestup špatnou cestou pokračuje i u rozcestníku do Mentonu. Z tohoto důvodu doporučuji sejít před Plan de Lion do obce Castellar a vzít si autobus. Turistika přece nemusí znamenat „sado-maso“. Garantuji vám, že si ušetříte několik hodin utrpení.

DSC_0460 DSC_0448 DSC_0444 DSC_0443

Z Mentonu se pak dostanete příměstským vlakem nebo autobusem. Vlak je řádově dražší, ale pohodlnější. Autobus vás zase vyjde na pár eur, jestli si to dobře pamatuju.

Tip na ubytování
V Nice jsme bydleli přes službu AirBnB. Dvoupokojový byt v centru jen pro sebe jsme sehnali na osm nocí za sympatických 16 tisíc. Jako pozornost nás čekala láhev vína a nějaké dobroty. Pokud ještě přes AirBnB necestujete, zaregistrujte se a dostanete na první výlet milých 600 Kč. Za to třeba v centru Budapešti seženete ubytování na celý víkend.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes