Single post

Výlet na Slovensku: Horná Poruba – Dubnica nad Váhom

Export to PDF | Export to DOC

Tímto výletem jsem Veronice docela vyrazil dech. Její zkušenost s turistikou na Slovensku je totiž následující – dojet pod nějaký kopec/horu, celý den šlapat nahoru a zbytek dne zase dolů. Jaké bylo její překvapení, když jsem dokázal v „jejich horách“ najít trasu, která vede komfortně po vrstevnici, a přitom nabízí řadu krásných výhledů.

Taková túra vede z Horní Poruby až do Dubnice nad Váhom a nachází se ve Strážovských vrších. Necelých 16 km vám zabere zhruba 4 hodiny příjemné chůze. Z obce jsme se vydali po červené směrem k vrcholu s hezkým názvem „Hoĺazne“. Cesta ze začátku vede mírně do kopce po loukách a kopíruje hranici lesa. K našemu milému překvapení jsme se dramaticky vyhlížejícímu vrcholu elegantně vyhnuli a zbytek cesty šli po vrstevnici. Prošli jsme kolem poeticky znějících míst jako Omšenská baba, u Kamenných vrát se napojili na žlutou a na rozcestí Kýšky pak na zelenou, po které jsme pohodlně dorazili do Dubnice na Váhom (viz mapka níže).

IMG_5726 IMG_5724 IMG_5720 IMG_5701

Musím říct, že mě celá oblast fascinovala. Podobný výhled na zelený pás lesů jsem viděl například v Kostarice. Tady jsem měl pocit, že zelené moře končí snad až někde v Popradě. Podle mě je velká škoda, že místní nevyužívají víc potenciálu místa a turistiku více nerozvíjí. Mám pocit, že by je to mohlo docela slušně živit.

Jediná věc, která nás len lehce znervóznila, byly typické stopy od medvědích drápů na kmenech stromů. Našli jsme je na místě, kterému se říká „druhá studnička“ – tedy kousek od chatové kolonie. V podobné divočině se ale není čemu divit. Například stop jelenů jsme po cestě našli nespočítaně.

IMG_5749 IMG_5744 IMG_5727 IMG_5737

Tip na občerstvení

Po celodenním výletě si můžete odpočinout v hotelu Chateau Mignon, který se nachází v zámeckém parku v Dubnici nad Váhom. Ceny jsou na místní poměry lehce vyšší, ale kvalita za to stojí. My jsme byli vždy spokojeni. V hotelu se lze i ubytovat.

Několik čísel

Vzdálenost: 15,9 km
Trvání: 4 hodin 18 minut
Kalorie: 1360 kcal
Minimální nadmořská výška: 257 m
Maximální nadmořská výška: 705 m
Celkové stoupání: 662 m
Celkové klesání: 802 m

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes