Single post

Krátká procházka: Srbsko – Svatý Jan pod Skalou – Srbsko

Export to PDF | Export to DOC

Hodně lidí říká, že by v Praze nemohli žít, protože je to daleko do přírody, do lesa, ven, mimo město atd. Upřímně – přijde mně to jako klasické české remcání. Třeba nám, co bydlíme na Smíchově, stačí chytit jeden z vlaků na Berounku a za necelou půl hodinu jste „venku“.

Jedním z míst, kam se rádi vracíme, je právě Srbsko. Nenáročná túra začíná na vlakovém nádraží, vede přes Svatého Jana pod Skalou a končí opět v Srbsku. Je dlouhá necelých 12 km a zabere vám i s posezením v jedné z mnoha hospod přibližně čtyři hodiny.

FullSizeRender15 FullSizeRender22 FullSizeRender10 FullSizeRender7

Pokud přijedete vlakem, tak za mostem najděte žlutou turistickou značku, která vede až k rozcestníku u Kubrychtovy boudy. Odtud se vydáte po červené přes „fotogenické“ Bubovické vodopády, dále pak kolem vršku Doutnáč, přes Propadlé vody až do Svatého Jana pod Skalou. Zde se napojíte na žlutou a po silnici dojdete do obce Hostín. Odměnou vám ale může být příjemné posezení v hospodě U Krobiána (viz jeden z tipů na občerstvení). Na konci Hostína pak stále po žluté kolem potoka Loděnice až k Berounce a podél ní do Srbska.

Ač je to poměrně turisticky „profláknutá“ oblast, tak zde i v sezóně bývá rozumné množství lidí a pořád je na co koukat. Bubovické vodopády se nabízejí tak trochu samy. Zajímavý je ale také les u vršku Doutnáč – od roku 2004 byl záměrně ponechán svému „osudu“ jako bezzásahová oblast, takže zde vzniká přirozený les.

FullSizeRender3

Ve Svatém Janu pod Skalou si pak můžete prohlédnout kostel sv. Jana Křtitele ve Svatém Janu pod Skalou a klášter benediktínů. Pokud budete mít čas a náladu, doporučuji krátkou komentovanou prohlídku kostela, kterým vás rád provede místní dobrovolník. Je to starší pán postávající uvnitř kostela. A pokud patříte k tichým bláznům jako já, tak se po cestě zpět zastavte na chvíli u potoka Loděnice, kde jsou v tůních vidět pstruzi. Jsou nádherní.

Tipy na občerstvení

Po několika tragických zkušenostech raději nechodíme do hospody v bývalé obecní škole. Dobrou zkušenost máme ale s hospodou U Krobiána v nedaleké obci Hostín. Nabídka jídel je sice menší, ale o to víc jsou asi chutnější. Výběr pivních speciálů potěší každého žíznivého turistu nebo cyklistu.
Druhá hospoda, ve které se rádi zastavujeme na jídlo, je až v Srbsku. Jmenuje se U Lva, mají zde příjemné venkovní posezení a vychlazený „vnitřek“. Jídlo je domácí a dobré. Měl jsem zde například výborná telecí líčka s bramborovou kaší.

FullSizeRender17 FullSizeRender16 FullSizeRender19 FullSizeRender20

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa Srbsko – Svatý Jan pod Skalou – Srbsko

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes