Single post

Výlet kolem mlýnů: Od památníku britských vojáků až do Oslavan

Export to PDF | Export to DOC

Podle posledních prognóz to vypadá, že na jižní Moravě budeme v dohledné době pěstovat fíky a olivy. Teploty sahající ke čtyřicítkám, ani kapka vody za poslední měsíce, rozpálená obec a co chvíli požáry.

Co se dá v takové oblasti udělat nejrozumnějšího? Vypadnout do hlubokého údolí Oslavy, kde je i přes den chládek, fouká zde příjemný vánek a člověk je většinou ve stínu vzrostlých stromů.

Skřipský mlýn
Náš výlet, který měl něco přes 19 km, začal u Skřipského mlýna pod Kuroslepami. Oblast je také známá jako „Pod Theimrem“ podle významného majitele mlýna. Odtud jsme se vydali proti proudu k památníku šesti britských vojáků, kteří zde v roce 2004 během vojenského cvičení Flying Rhyno zahynuli.

Po krátké zacházce k památníku za Skřipským mlýnem jsme se vydali po proudu do Oslavan. Cesta vede údolím po červené značce, po několika kilometrech se ovšem stáčí do lesa a vede ke zřícenině hradu Kraví hora. V panujících vedrech se nám do kopce šlapat nechtělo, takže jsme opustili značenou cestu a šli údolím kolem řeky. Cesta je zde díky chatařům docela udržovaná a Oslava se ještě nemusí brodit. Vhodná je i pro cyklisty. V meandru pod Kraví horou je jednoduchý dřevěný mostek, přes který se dá přejít k náhonu. Podél něj se dojde až k Senoradskému mlýnu.

FullSizeRender3

Senoradský mlýn
U mlýna jsme si řekli, že zajdeme do nedaleké kantýny na malé občerstvení. K našemu nemilému překvapení nebyla ale otevřená. Zástupy cyklistů, turistů i místních marně vyhlíželi majitele. Prý se v kantýně noc předtím intenzivně „veselilo“, takže asi nebyl schopen otevřít. Pokud plánujete podobný výlet, raději si zásoby vezměte s sebou. S občerstvením to na Oslavě není žádná hitparáda. Po krátké pauze jsme se vydali opět po proudu, na rozcestníku „Pod Levnovem“ jsme se na chvíli napojili na žlutou stezku a pokračovali ke Ketkovskému mlýnu.

Ketkovský (Vydrův) mlýn
Za tímto mlýnem jsme opustili turisticky značenou cestu a šli údolím. Všechny turistické stezky totiž vedou ve svahu údolí (červená do Ketkovic, zelená do Čučic a žlutá kolem Senorad). Kolem řeky nevede žádná, což je škoda. Důvodem asi je, že se přes řeku musí dvakrát brodit. Brody jsou ale velmi mělké (cca 15 až 30 cm vody).

FullSizeRender5

Na druhou stranu tohle malé úsilí za to stojí. Řeka je v těchto místech opravdu krásná a řekněme „divoká“. Několik metrů od vás můžete pozorovat lovící ledňáčky a volavky nebo závidět povalujícím se tloušťům, jak jim padají dobroty ze stromů rovnou do huby. Zkrátka si tam můžete příjemně odpočinout. A nutnost řeku přebrodit snižuje pravděpodobnost výskytu jiných lidí na minimum.

Asi po třech kilometrech jsme došli k chatové oblasti pod Čučicemi, kde jsme se napojili na zelenou turistickou značku a po vrstevnici se přes Archleb dostali až do Oslavan. V „Kocourech“ nás oslovila paní, podle dikce někde z Ostravska, jestli jí poradíme, kde se nachází zdejší smírčí kámen z roku 1661. To jsme bohužel nevěděli. Je to ale dobrá inspirace pro příští výlet!

Procházku jsme zakončili v oslavanské kavárně Caramella, kde mají na místní poměry velmi dobrou kávu, točenou zmrzlinu a třeba horké maliny. Sladká odměna za ušlapaných 20 kilometrů.

FullSizeRender6

Tip na občerstvení
S občerstvením na Oslavě je to poměrně děsivé. Nás naštěstí vždy čeká domácí kuchyně. Nicméně turistům můžu doporučit Restauraci u Prátů v ulici V Oslavě (tj. na konci turistické stezky). Do oslavanské zámecké restaurace bych nikoho na pivo ani jídlo nepozval. Kávu si dejte již ve zmiňované kavárně Caramella.

FullSizeRender4

Tip na ubytování
Nějaké ubytovací kapacity v Oslavanech a blízkém okolí asi budou. Nicméně nejde o nic, co bych vám mohl s čistým svědomím doporučit.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

Agnes
Září 10th, 2015 at 7:51 pm

přeji další pěkné zážitky z cest !!! agnes (turistika)

madcow
Září 10th, 2015 at 8:33 pm

dekuji!

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes