Single post

Tip na výlet: Štěchovice – Třebenice

Export to PDF | Export to DOC

„11 kilometrů přece ujdeme úplně v klidu“, řekli jsme si v pátek odpoledne, když jsme naplánovali výlet kolem štěchovické vodní nádrže. Jenže to nikdo z nás legendární trasu kolem trampských osad a chat nikdy předtím nešel…

Ve Štěchovicích jsme po krátkém hledání zaparkovali přímo u výchozího místa s modrou a červenou značkou, „vyškrabali“ jsme se k mostku nad trubkami přečerpávací vodní nádrže a u rozcestníku „Nad strání“ šli už jen po zelené.

stehovice_stezka2

Stezka se krásně vine kolem přehrady, kdysi Svatojánských proudů, stoupá k trampským chatám a boudám postavených jako orlí hnízda vysoko ve skalách, za chvíli klesá až k úrovni vody, kde si spokojeně vysedávají „tiší“ blázni, nebo prochází tunely vysekanými ve skalních stěnách. Až nás překvapilo, že jsme na tak fascinujícím místě potkali všehovšudy jen pár dalších turistů. Není divu, že jde o jednu z prvních cest, kterou ve své dlouhé historii Klub českých turistů vyznačil. Jak jsme za chvíli pochopili, všichni ostatní stejnou trasu vzali „parníkem“.

stehovice_stezka

Cestu „komplikovalo“ pouze to, že stezka vede strmým terénem a dlouho jsme nemohli najít místo, kde bychom si odpočinuli a dali si svačinu. Vyřešili jsme to netradičně, když jsme našli ponton s označením „Nedotýkat se, projekt ČVUT!“. Byla to nevšední, 4D svačina, a to nejen díky voňavým klobáskám, ale i kolem projíždějícím motorovým člunům.

Zajímavé překvapení nás čekalo na konci stezky u Slapské hráze. Zde jsme zjistili, že plánovač tras od Seznamu někde udělal chybu. Okruh i se zpáteční cestou měl totiž místo plánovaných 11 km něco přes 16 km. Jen ze Štěchovic do hospody u autobusové zastávky v Třebenicích je to cca 10 km.
Vysíleni z vedra, které v sobotu dosahovalo nových maxim, jsme si řekli, že to nebudeme přehánět, a chytili jsme u hráze parník Vyšehrad, který měl za nějakou půlhodinu vyrážet zpět do Prahy. Cesta po přehradě do Štěchovic byla úžasná. Krajina je zde parádní a parník po renovaci se také měl čím pochlubit. Pokud tedy nevíte, co s víkendem, a nechcete sedět v některém z OC, zkuste cestu kolem vodní nádrže a zpět si chytněte parník. Z kotviště Slapy – Třebenice vyráží v sobotu ve 14:30.

stehovice_parnik_vysehrad

Tip na občerstvení
Štěchovice a okolí jsou turisticky vděčná oblast. Podstatná část Pražáků už pochopila, že nemá cenu se flákat po obchodních domech, a přes víkendy vyráží ven. Na Štěchovicích a Slapech je to krásně vidět. Spousta slušných restaurací, cukrárny, kavárny. Člověk má kde vybírat. My jsme se na jídlo zastavili v restauraci Fregatta v Měchenicích, kterou možná „znáte z TV“, protože tu kdysi řádil pan Pohlreich. Přítelkyně si dala dobré filety ze pstruhů s vanilkovou kaší a já telecí játra na roštu. Jídla, servis i ceny odpovídaly. Doporučuji.

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Trasa

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes