Single post

Výlet kolem rybníků: Ratenice – Cerhenice – Vrbová Lhota

Export to PDF | Export to DOC

Je docela možné, že vám tahle trasa přijde poměrně divná. Nevím ani, jestli se na ni někdo bude chtít vypravit. Nicméně její příběh je docela jednoduchý. Jezdíme párkrát do roka s kamarády na ryby. Jednou z oblíbených „destinací“ je soukromý rybník v Ratenicích.

Asi si dokážete představit, že zde nejen chytáme ryby. Intenzivně grilujeme salsicia a kotletky, degustujeme rumy z celého světa a popíjíme pivo. Přísun kalorií je zajištěn. Abych z toho neměl tak velké výčitky svědomí, většinou v neděli ráno vyrazím na krátkou procházku a pokusím se něco z těch jedů v sobě zničit. Přiznávám se, že nordic walking s kocovinou je zážitek.

ratenice

Moje trasa vede od rybníka v Ratenicích po louce ke kolejím. A tady to začíná být zajímavé, protože nejde o klasické koleje, nýbrž testovací okruh pro vlaky. Během cesty kolem mě projíždí testovací vlaky, se kterými se v ostrém provozu potkáme možná za pár (desítek) let. Testují zde i zahraniční železniční společnosti. Trasa vede až k laboratořím a zázemí testovacího centra. Od něj se pak jde kousek po silnici do obce Sokoleč, po které cyklostezka kopíruje dlouhý oblouk testovací dráhy až do obce Vrbová Lhota. Cesta je asfaltová, ale vede krásnými lesy, kolem pískoven a rybníků. Občas kolem vás prosviští moderní vlak à la TGV. Z obce Vrbová Lhota pak lze dojít do Ratenic, kde je u rybníka malé občerstvení „z okýnka“ místního statku.

Historická zajímavost

Po okupaci Sovětskou armádou a spřátelenými armádami byl údajně do ČSSR dopraven speciální vlak, který měl vyřešit problém s Československým rozhlasem (tj. měl rušit jeho vysílání a do éteru dostat „správné“ informace). Stateční zaměstnanci Československých drah prý tehdy dva dny vozili soudruhy na testovacím okruhu, než si osvoboditelé všimli, že nejsou tam, kde by měli být. Je-li to pravda, tak klobouk dolů před jejich odvahou.

Tip na občerstvení

S občerstvením v této lokalitě je to složité. Zajímavým zážitkem ale může být, když navštívíte areál rybníků. Pan majitel vám rád na grilu udělá klobásku a načepuje vychlazené pivo. Můžete si s tím posedět venku na zahrádce a sledovat „tiché blázny“, jak tahají jednoho kapra za druhým.

ratenice3

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!

Výlet kolem rybníků: Ratenice – Cerhenice – Vrbová Lhota

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes