Single post

Trasa: Tupadly – Mělník – Na Štěpáně

Export to PDF | Export to DOC

Poslední víkend v červnu jezdíme k přátelům do Mělníka na „grilovačku“. Příjemné posezení na zahradě jsme spojili s dvojitým výletem po Mělnicku. V sobotu jsme šli první trasu z obce Tupadly přes Liběchov do Mělníka a v neděli jsme pokračovali z Mělníka přes obec Kly do naší oblíbené restaurace Na Štěpáně.

Z obce Tupadly můžete jít po dvou turistických stezkách – modré a zelené. My se letos rozhodli vyzkoušet trasu „po zelené“, která vede krásným údolím kolem Liběchovky. Nenarazíte zde sice na skalní „sochy“, ke kterým se jde právě po modré značce, na druhou stranu je v údolí klid, který lidé žijící nejen v Praze ocení.

Cesta z obce Tupadly

Cesta z obce Tupadly

V Liběchově cesta vede k rozpadlému kostelu, od kterého je nádherný výhled na Labe. Zelená značka pak pokračuje kolem řeky až do Mělníka – k našemu překvapení ovšem často kolem kolejí a silnice, což je pro turistu poněkud ubíjející. V Mělníku jsme přespali v příjemném apartmánu U Zámku, kde jsme dostali snídani takřka „do postele“.

Po krátké návštěvě zámecké kavárny jsme opět „chytli“ zelenou značku a pokračovali kolem Labe směrem na Neratovice. Cesta od zámku vede parkem kolem vilek, ale nedoporučuju se držet turistického značení. Na konci parku totiž zatočí do města a vede poměrně nezajímavou oblastí.

Tudy raději nechoďte. Lepší je sejít k řece a podél ní pokračovat po cyklostezce směrem na Kly. Po zhruba třech kilometrech cyklostezka přestane kopírovat tok řeky a vede přes obec. Nicméně cesta vede také podél řeky kolem zdymadel a končí až u krásného železného mostu, na jehož druhé straně najdete oblíbenou restauraci Na Štěpáně. Zde jsme výlet zakončili výborným obědem a počkali na autobus do Prahy.

melnik14

Tip na občerstvení v obci Tupadly

Hned u zastávky autobusu v obci Tupadly je příjemná hospoda, kde jsme si dali dobrý kotlík z kance (92 Kč) a borůvkové knedlíky (68 Kč). Zahrádka i vzhled hospody vypadá trochu unaveně, ale jídlo bylo výborné. Bohužel je docela možné, že hospoda bude zavřená, protože personál si mezi sebou moc nerozuměl a číšník říkal, že provoz pravděpodobně končí. Je to škoda a na turistické a cyklistické stezce poněkud nepochopitelné.

Tip na občerstvení Na Štěpáně

Snad kvůli velké snídani a dezertu v zámecké kavárně jsme neměli ještě velký hlad. Veronika si dala experimentálně studenou mrkvovou polévku se zázvorem a vanilkou, která byla připravena metodou sous vide (tj. ve vakuu při teplotě do 62 stupňů). Já jsem se s ní pak ještě podělil o výtečný hovězí krk s bramborovou kaší. Obě jídla neměla chybu a restaurace Na Štěpáně nás opět potěšila. Jako jediný nedostatek musím označit pivo – čepovaný Kozel mně k tak dobrému obědu prostě „nesedí“. Na druhou stranu domácí limonáda je vynikající a v letních dnech lepší než pivo (říká téměř abstinující Veronika).

Hovězí krk na červeném víně

Hovězí krk na červeném víně

Několik čísel

Trasa Tupadly – Mělník
Vzdálenost: 14 km
Trvání: 3 hodiny
Kalorie: 1060 kcal
Minimální nadmořská výška: 152 m
Maximální nadmořská výška: 222 m
Celkové stoupání: 163 m
Celkové klesání: 134 m

Líbí se vám 200km.cz?

Můžete mě podpořit jednoduše tím, že si cokoli vyberete na Hanibal.cz. Moje ověřené tipy najdete v sekci Doporučená výbava. Vím, že budete spokojeni. Velice děkuji!


Mělník – Na Štěpáně

Vzdálenost: 9,5 km
Trvání: 1 hodina 50 minut
Kalorie: 1060 kcal
Minimální nadmořská výška: 159 m
Maximální nadmořská výška: 221 m
Celkové stoupání: 0 m
Celkové klesání: 61 m

Vladislav Bureš

200km.cz píše Moravák v Praze, exDělník v reklamní agentuře, otec na rodičovské a občasný chodec.

Další články

Sledujte mne na
TwitterFacebookLinkedIn

Míra
Srpen 3rd, 2015 at 10:25 am

Dobrý den, máte moc pěkné stránky se zajímavými články. Rád bych Vám navrhl, jestli byste si nechtěl na svých cestách fotit nohy 😀 — provozuji takový sranda web http://nohynacestach.cz/ ke každé fotce bych samozřejmě doplnil i link na Váš web a článek z Vašeho blogu

madcow
Srpen 3rd, 2015 at 11:05 am

Zdravím, díky za nabídku, zkusím si na to po cestcáh vzpomenout :).

LEAVE A COMMENT

theme by teslathemes